Almería – Aguadulce

Nejteplejší ráj kontinentální Evropy

Vítejte v Aguadulce

…v zapomenutém ráji, kde zima prakticky neexistuje…

Kdysi malá rybářská vesnička, dnes se jedná o jedno z nejmalebnějších turistických center oblasti Costa de Almería. Výsadou tohoto místa je dostatek ubytovacích kapacit hned u pobřeží Středozemního moře, snadná dostupnost (mezinárodní letiště Almería), prostorná pláž a množství kulturního i přírodního bohatství v blízkém okolí. Aguadulce uspokojí všechny věkové kategorie včetně rodin s dětmi, a to po celý rok, neboť počasí je v tomto mikroklimatu opravdu mimořádně příznivé – teplé a slunečné přes 300 dní v roce!

Písčitá pláž začíná u přístavu pod kopci na severovýchodě a je velice oblíbená pro svou šířku a čistotu. Je příjemná díky pozvolnému klesáním do vody, disponuje potřebným vybavením (lehátka, slunečníky, sprchy) a dostatečnou nabídkou sportovních aktivit (půjčování skútrů, lekce potápění, jachting, windsurfing apod.). Směrem na sever od Aguadulce je pobřeží skalnaté, s výskytem nádherné mořské fauny a flory nabízející pestré příležitosti k potápění nebo rybaření. V blízkosti přístavu lze nezřídka zahlédnout delfíny.

V Aguadulce stojí za prohlídku přístaviště v arabském stylu, celoročně živé centrum plné obchodů a restaurací a palmová promenáda s množstvím barů táhnoucí se kilometry podél nekonečných pláží. Zajímavé je i blízké Roquetas de Mar s tradiční španělskou koridou.

Hledáte-li autentickou andaluskou kulturu, poznejte Aguadulce…   

Co navštívit v okolí?

Almería aneb…zrcadlo moře (arabsky), kde se odráží slunce a zase slunce…

Ne nadarmo má tento velký andaluský přístav za symbol slunce. Vždyť je zde bezmála 315 slunečných dní v roce a průměrná denní teplota ani v lednu neklesá pod 16ºC!

Almería je hlavním městem celé provincie s obrovským přístavem, odkud lze vyplout nejen do Afriky, ale také s mezinárodním letištěm. Je krásná svými rozsáhlými písčitými plážemi táhnoucími se daleko za samotné město, s širokými bulváry ve stínu fíkovníků, ale i s malebnými kamennými uličkami a zákoutími. Nad městem se vypíná majestátní maurská pevnost Alcazaba, oáza klidu mezi cypřiši a pomerančovníky s ozvěnou arabské minulosti a s těmi nejkrásnějšími výhledy na přístav a celé pobřeží.

Do Almeríe můžete nejen za nákupy, ale i autentickou kulturou Andalusie. Pod hradbami pevnosti se nachází známý podnik Guajirra, kde za jižní horké noci vychutnáte divoké španělské flamenco. A dobré andaluské jídlo je samozřejmostí… 

Tabernas…poušť, kde se točí westerny…

Jedná se o nejsušší část Evropy, kde je déšť vzácností. Ohromí Vás obrovské plochy poseté kopci z písku se stržemi zvanými ramblas. Vydáte-li se do této jediné evropské pouštní oblasti, očekávejte zážitky patřící k těm extrémnějším. 

Díky svým jedinečným scenériím si navíc tuto lokalitu vybrali hollywoodští filmaři pro vybudování iluze Divokého západu. Můžete zde proto navštívit kulisy westernových městeček ve Fort Bravo či Mini Hollywoodu, kde turisty dodnes baví kovbojové na koních, drsný šerif či osazenstvo saloonu.

Ano, zde se skutečně natáčely ty z nejslavnějších spaghetti westernů s dvojicí Terence Hill a Bud Spencer nebo filmové skvosty Sergia Leoneho s uhrančivým Clintem Eastwoodem. Místní krajinou se proháněli i Sean Connery a Harrison Ford při cestě za Svatým grálem ve filmu Indiana Jones a poslední křížová výprava. A právě tady zněla nezapomenutelná harmonika z filmu Tenkrát na Západě

Cabo de Gata…kdo hledá místo jen pro sebe, tady ho najde…

Skutečně dechberoucí výhledy Vám zprostředkuje tato horská přírodní rezervace, kterou lemují desítky kilometrů průzračných pláží (některé zcela opuštěné a přístupné pouze lodí) s azurovou vodou a skaliska vybízející k potápění. 

V této oblasti se snoubí romantika mořského pobřeží s drsnou horskou přírodou, proto Cabo de Gata může nadchnout i náročnější turisty, kteří preferují aktivní dovolenou. Jak krásné jsou procházky po horských údolích a úbočích plných agáve. V přírodní rezervaci žijí i plameňáci a v horské krajině sopečného původu u mysu s majákem Cabo de Gata se zalíbilo orlům. Klid a autentickou rybářskou vůni a atmosféru lze načerpat v místních městečkách a vesničkách (La Isleta, Mojácar, San José aj.) s typickou arabskou bílou zástavbou.

V Cabo de Gata se v 60. letech zabydleli hippies. Květinová mládež hledala klid, svobodu a lásku, a ačkoliv časy hippies jsou dávno ty tam, duch rozevlátých a nemateriálních bohémů vane touto mystickou krajinou dál…               

A ještě pár obrázků z tohoto ráje

Chci zavolat